Se de forskellige foredragstyper, beskrivelse af dem samt plakat til download.

Gå til foredragstyper her>>

Foredrag sæsonoversigt

Offentligt tilgængelige foredrag foråret 2019

JANUAR 

d. 8/1 Kolding Kommunes familiepleje, kl. 9.30-14.30
Afholdes på Pædagogisk Center Kolding
’Plejefamiliers hverdag med børn med alle slags hjerner’
Kontaktperson: Dorte Lassen

d. 10/1 Konference for Børn og Sundhed, kl. 10.40-11.40
Afholdes på KU, Øster Farimagsgade 5A, Kbh
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Lene Møller

d. 11/1 Tandlægeforeningen, kl 10.45-12.30
Afholdes på Hotel Legoland
’Hjerner og stress’
Kontaktperson: Jannie Borgstrøm

d. 14/1 Stepping Friskole, kl. 19-20.30
Afholdes på skolen
’Robuste børn’
Kontaktperson: Lise V. Clausen

d. 15/1 Lundgårdskolen Herning, kl. 19-21
Afholdes på skolen
’Piger og drenge og hjerner, 5-15 år’
Kontaktperson: Ketty Høj

d. 16/1 Dagtilbud Højbjerg, Århus, kl. 17.15-19.15, foredrag for de ansatte
Afholdes Parkvej 18, Højbjerg
’Diagnose eller opdragelse, 0-6 år’
Kontaktperson: Mette Bjerregaard

d. 17/1 Ringkøbing Bibliotek, kl. 19-21
Afholdes på Ved Fjorden 6, Ringkøbing
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Alice K. Hedevang Christensen

d. 21/1 Brenderup Realskole, kl. 19-20.30
Afholdes på Skolevej 25, Brenderup
’Nutidens børn, inklusion og rummelighed’
Kontaktperson: Lene Sand Christensen

d. 26/1 Hovslund Børneunivers, kl. 10-12, foredrag for de ansatte
Afholdes på Hovslundvej 12, Rødekro
’Børn og læring’
Kontaktperson: Dorit Lorentzen Work
 
FEBRUAR

d. 1/2 Teachfirst, kl. 17.30 – 19.30
Afholdes i Københavnsområdet, præcis sted følger
’Hvad bliver nødvendigt for fremtiden lærere?’
Kontaktperson: Christel Tajo-Hjenner

d. 2/2 KFUM sociale arbejde, konference, kl. 14-15.15
Afholdes på Brogården i Middelfart
’foredragsindhold endnu ikke aftalt’
Kontaktperson: Anne Mette Hede Hansen

d. 5/2 Midtbyens Dagtilbud, Århus, kl. 17.30-20, konference for fagpersonale
Afholdes på Samsøgade Skole, Århus
’Børn der bøvler – hjerne og krop’
Kontaktperson: Karin Faust Henriksen

d. 6/2 Herning Tandlæge Selskab, kl. 19-21
Afholdes ikke nærmere bestemt sted i Herning
’Mænd, kvinder, stress og odontofobi’
Kontaktperson: Agnethe Kaasgaard

d. 8/2 MEMOX, familiebehandleruddannelsen, kl. 13-16
Afholdes på Eliasgade 10, København S
’Diagnose eller opdragelse – speciel henblik på plejefamilier’
Kontaktperson: Christina Damstedt

d. 19/2 FOF Århus, kl. 19-21
Afholdes på Via Campus, Ceresbyen
’Hjerne, leg og dannelse’
Kontaktperson: Merete Callesen

d. 23/2 KFUM sociale arbejde, konference, kl. 14-15.15
Afholdes på Brogården i Middelfart
’foredragsindhold endnu ikke aftalt’
Kontaktperson: Anne Mette Hede Hansen

d. 26/2 Varde Bibliotek, kl. 19-21
Afholdes på Rådhusstræde 2, Varde
’Pæne piger og dumme drenge’
Kontaktperson: Tanja Espersen

d. 28/2 FOLA, Kolding
Afholdes endnu ikke bestemt sted i Kolding
’Hjerner, leg og dannelse, 0-6 år’
Kontaktperson: Lotte Hansen
 
MARTS

d. 5/3 FOLA, Odense
Afholdes endnu ikke bestemt sted i Odense
’Hjerner, leg og dannelse, 0-6 år’
Kontaktperson: Lotte Hansen


d. 6/3 Aalborg Kommunes PALS Skoler, kl. 18.30-20
Afholdes på Tingstedet 20, Svenstrup
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Charlotte Søgaard

d. 7/3 FOLA, Aalborg
Afholdes endnu ikke bestemt sted i Aalborg
’Hjerner, leg og dannelse, 0-6 år’
Kontaktperson: Lotte Hansen

d. 11/3 ADHD ForeningenBornholm, kl. 19-21
Afholdes i Åkirkeby, Bornholm
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Selina Munch-Petersen

d. 13/3 Aalborg Kommunes Tandpleje, kl. 8.30-10 ( endnu ikke helt på plads)
Afholdes på Filstedvej 10, Aalborg
’Børn med alle slags hjerner’
Kontaktperson: Karina Harboe

d. 14/3 FOF Århus, kl. 19-21
Afholdes på DOKK 1, Århus
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Merete Callesen
 
d. 19/3 Landsforeningen Livsværk, heldagskursus kl. 9.30-15.30
Afholdes på Thorshøjgård, Pedersborgvej 20, Ishøj
’Børn med alle slags hjerner – sårbare og robuste’
Kontaktperson: Daniélle Bertelsen
 
d. 27/3 RIM Efterskolerne i Syd-Østjylland kl. 15-16.30
Afholdes på Grejsdalens Efterskole, Vejle
’Unge og angst’
Kontaktperson: Marianne Høj Andersen

d. 27/3 AOF Silkeborg og Holstebro, kl. 19-21
Afholdes på Holstebro Bibliotek
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Ole Foged
 
d. 28/3 Halsnæs Kommune, ’Ungeværket’ kl. 13-14.15
Afholdes på Rådhuspladsen 1, 33 Frederiksværk
’Sårbare unges hjerner’
Kontaktperson: Natalia Frølling

d. 28/3 FOLA, København
Afholdes på Vanløse Kulturstation
’Hjerner, leg og dannelse, 0-6 år’
Kontaktperson: Lotte Hansen

d. 29/3 Hedegaardsskolen, Ballerup, kl. 13-14.30
Afholdes på Metalskolen Jørlunde, Slagslundevej 13, Slangerup
’Drenge og pigers hjerner 6-16 år’
Kontaktperson: Merete Brodersen
 
APRIL

d. 2/4 Haslev Privatskole kl. 19-21
Afholdes på skolen
’Pæne piger og dumme drenge’
Kontaktperson: Gitte Fuglsang Kehl
 
d. 3/4 BUPL Sydjylland, kl. 18.30-20
Afholdes i Vejle eller Fredericia
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Mette Dahlgaard
 
d. 4/4 Halsnæs Kommune PPR, kl. ’eftermiddag’
Afholdes på Sankt Helene Konferencecenter
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Linda Holck Kraul
 
d. 25/4 VRC, Intern skole, Silkeborg, kl. 19-21
Afholdes på Purhusvej 4-6, 8600 Silkeborg
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Bent Hessner
 
MAJ

d. 2/5 Horsens Kommunes Familiepleje, kl. 9-14
Afholdes på Hornsyld Idrætscenter
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Katrine Laursen
 
d. 7/5 Firkløverskolen Give, kl. 19.30-21
Afholdes på Torvegade 75, Give
’Emne følger’
Kontaktperson: Preben Skov Christensen

d. 8/5 Seminarer.dk kl. 9-12, på Konference med Rikke Yde Tordrup
Afholdes ikke nærmere bestem sted i Jylland
’Traumer ændrer hjernen – hvordan ser vi det i børns adfærd og hvad gør vi?’
Kontaktperson: Joan Barkholt
 
d. 8/5 SDU Syddansk Universitet, studiestatistisk seminar, kl. 20.15-21.15
Afholdes på Sandbjerg Gods, Sønderborg
’Mænd og Kvinder – samarbejde og kommunikation’
Kontaktperson: Henrik Bahne

d. 10/5 Seminarer.dk kl. 9-12, på Konference med Rikke Yde Tordrup
Afholdes ikke nærmere bestem sted i København
’Traumer ændrer hjernen – hvordan ser vi det i børns adfærd og hvad gør vi?’
Kontaktperson: Joan Barkholt

d. 11/5 Københavns Kommune Familiepleje, kl. 9-15
Afholdes på Radisson Blu, Amager Boulevard 70, København
’Forskel på autistiske træk og autisme. Hvilke andre træk og reaktioner skal vi være opmærksomme på?’
Kontaktperson: Susanne Kabel
 
d. 14/5 Mosebo og Pilebo Børnehave, kl. 19-21
Afholdes på Mosevej 13B
’Emne følger’
Kontaktperson: Tom Larsen

d. 21/5 Gladsaxe Kommunale Tandpleje, kl. 9-12
Afholdes på ’sted følger’
’Teenagere og de besværlige børn’
Kontaktperson: Lisette Liisborg Mollerup

d. 21/5 Gladsaxe Kommune, kl. 18.30-20
Afholdes på ’adresse følger’
’Hjerne, leg og dannelse’
Kontaktperson: Lene Stilling

d. 22/5 HK Kommunal Sorø
Afholdes på ’sted følger’
’Arbejdsglæde og hjernens funktion’
Kontaktperson: Tikkie Hansen
 
d. 23/5 Familieplejen Tårnby Kommune kl. 9-15. Temadag for familieplejen.
Afholdes på Tårnby Rådhus, Amager Landevej 76, 2770 Kastrup
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Karin Bruun-Lund

d. 29/5 Pædagogisk Forum Århus, kl. 14.50-16, på konference om de 1 årige.
Afholdes på Comwell Århus
’Den 1 åriges hjerne næres af leg’
Kontaktperson: Kjeld Rasmussen
 
JUNI
 
d. 4/6 Foredrag for Foreningen Ligeværd, Viborg
Afholdes på Viborg Kommunale Ungdomsskole
’Diagnose eller opdragelse’
Kontaktperson: Kirsten Fabian

d. 14/6 Hjortholmskolen, Holbæk Kommune, pædagogisk dag for personalet, kl. 9.30-14.30
Afholdes på Hjortholmvej 9, 4340 Tølløse
’Børn med særlige udfordringer’
Kontaktperson: Rasmus Solomon Lundbjerg

Ud over disse foredrag holder Ann også andre foredrag ved lukkede arrangementer på skoler, institutioner etc.

Hvis du er interesseret i at høre, om Ann Knudsen kommer til din hjemby, kan du evt. sende en mail

Mail: info@ann-e-knudsen.dk

Eller ring gerne en fredag mellem klokken 11 og 13 på tlf. 86 16 38 90.

Ann-Elisabeth Knudsen  | Tlf.: 86 16 38 90